web_head

Heels Voguing

Du vet väl om att vi på Studio Dancing Queen har Dropin på Heels Voguing varje torsdag kl 19:45.

Men vad är Voguing?

Vouge eller Voguing är en stiliserad dans som uppkom under 1980-talet. Den evolverade från Harlems Ballroom scen på 1960-talet. Dansstilen fick ett större genomslag i madonnas musikvideo "Vogue" och i filmen "Paris is burning"

Heels Voguing är en kurs som kombinerar dansstilen Voguing i koregrafin med catwalkövningar, armövningar och heelsteknik. 

Dropin kostar 250kr per gång. Välkommen!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Eva Widegren » Vinterkurserna!:  ””Gratis”, finns det platser kvar? Isåfall vilka kurser kan man prova på? ”

  • Hala Mansour » Ny klass; High heels:  ”Hej, jag skulle gärna vilja prova på en lektion. Finns det möjlighet för det och..”

  • Rosanna » Gratis Prova På Vecka 27:  ”Hej! Jag vill jättegärna komma på prova på v. 27. Finns det en plats kvar? :) A..”

  • Martina » KidsPole:  ”Hej Min dotter skulle vilja prova på. I oktober blir hon 8 år. Förkunskaper gått..”

  • Nika Eyvazi » Gratis Prova På vecka 3:  ”Gratis”

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln