
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
2018
Som receptionist hos oss är du ett av studions ansikten utåt. Därför är det viktigt att vara serviceinriktad och snabbt kunna anpassa sig till olika situationer som kan uppstå samt tycka om att arbeta med människor.
Du svarar på DQs mail och telefon samt checkar in elever till klasser, bokar in elever till kurser, tar betalt och visar dem tillrätta på studion. Vi ser gärna att du är punktlig, trevlig och älskar att träna (så klart!) =)
I utbyte mot att du arbetar ett arbetspass i veckan 17.00-21.30 måndag-torsdag, 17.00-19.00 fredagar eller 14.00-17.00 söndagar får du träna hos oss.
Maila oss för mer info på bokning@studiodq.com
De tider som vi vet redan nu är (kommer fyllas på);
vecka 51
Tisdag 18/12 12.00-14.00 alla salar
Onsdag 1/12 17.00-19.30 sal 1, 3 och 4
Torsdag 20/12 16.00-19.00 alla salar
Lördag 22/12 13.00-14.00 alla salar
vecka 52
Onsdag 26/12 16.00-18.00 alla salar
Fredag 28/12 14.00-17.00 alla salar
vecka 1
Onsdag 2/1 15.30-17.30 alla salar
Torsdag 3/1 15.30-18.00 alla salar
vecka 2
Måndag 7/1 16.30-18.30 alla salar
Tisdag 8/1 18.00-20.00 alla salar
Torsdag 10/1 18.00-20.30 sal 1, 2 och 3, 18.00-19.00 sal 4
Fredag 11/1 16.30-18.30 sal 1, 3 och 4, 17.30-18.30 sal 2
Lördag 12/1 11.00-16.00 sal 1 och 4, 12.00-16.00 sal 3
Ni önskar=vi löser
Under 3 lördagar kommer ni coachas och tränas i era solo nummer, däremellean får ni feedback. Kan ju inte bli bättre =)
Läs mer här och psst det finns bara 5 platser ;)
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Steg 1
26-27 Januari 2019
Steg 2
23-24 Februari 2019
Steg 3
30-31 Mars 2019
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Steg 2 & 3 - Vi går vidare med trick, teknik och moment som tillhör nivå 3-4 och sedan 5-advanced. Ni får testa på klasser, sätta ihop en klass själva, samt att ni utmanas att undervisa de andra. Man behöver att genomfört steg 1 innan.
Anmälan är bindande.
Obs! Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt. Vi tar 200 kr i ombokningsavgift om du vill omboka till ett annat tillfäll
Ta chansen och utbilda dig!
Dags för våra populära instruktörsutbildning i pole igen!
Dancing Queen är företaget som var först i Norden med 'exotisk träning' och startade trenden som många andra hoppat på. Detta är även Nordens första pole instruktörsutbildning som har genomförts i snart 15 år.
Utbilda dig hos grundarna och få en inspirerande, täckande och gedigen utbildning. Vi ses båda dagarna 09.00-17.00.
Med över 25 år sammanlagd kompetens som instruktör leds utbildningen av Petra Larsson och Jenny Wickholm.
DQs instruktörsutbildning borgar för kvalité, säkerhet, kunskap och inspiration.
Det finns inga alternativ, boka din plats idag!
Vårens enda instruktörsutbildning i Sverige börjar lördag morgon och avslutas söndag em.
Det kommer finnas 3 steg att gå;
Steg 1, täcker utlärnings nivå 1-2
Steg 2, täcker utlärnings nivå 3-4
Steg 3, täcker utlärnings nivå 5-adv
Boka här!
Obs! Varje steg kostar 3995 kr
Steg 1 - Vi går igenom bl.a. polegrunder, ledarskap, instruktörsroll, anatomi, passning, utlärning, koreografi & rörelsebank, styrka & stretch. Ni får testa på de moment som tillhör nivå 1 och 2, hur man på enklast sätt lär ut dessa moment samt utmanas att stå inför en grupp och instruera. Inga förkunskaper krävs men det är positivt om man har jobbat som gruppträningsinstruktör tidigare eller poledansat.
Nytt för 2019 är att vi har förlängt varje klass till 60 min (förutom de som är 45 min som kurs de är även 45 min på prova pån) därför så kostar de nu 150 kr. Om man sedan köper sin kurs hos oss inom 24 timmar får man dra av de 150 kr på sin kursavgift.
Maila oss bara kvittot på din betalda prova på klass så får du en unik värdekod som du kan använda för rabatten.
Hör gärna av er om ni har fler frågor =)
bokning@studiodq.com
Join 'Polina Palolem' at her amazing Gangsta Pole Exotic workshop by booking here.
WCOPA (The World Championships of Performing Arts) går av stapeln den 12 till 21 Juli 2019 i Long Beach, Kalifornien och vill ha med dig!
Vad söker vi?
Skådespelare, Dansare, Sångare, Modeller och Varietéartister!
Ålder: Junior 12-15 och Senior 16-35.
WcopaScandinavia söker efter dig som är driven och vill visa upp vad du kan på en av dom största scenerna i Los Angeles.
Möjligheter fonns för att vara med på boot camp i Norge och USA där kända coacher vill ge dig kunskap och kompetens som du kan använda före, under och efter konkurrensen och blir en upplevelse för livet. Som en del av Svenska landslaget jobbar vi for att du ska bli hörd och sedd i radio, sociala medier och TV för att ge dig den uppmärksamheten du förtjänar genom att vara en del av team Sverige/Norge i WCOPA.
Vad kan detta ge dig? I år kom vi hem med 20 medaljer: 8 guld, 5 silver, 7 brons och två priser. En grupp från Norge kom till finalen där dom fick sjunga för en publik på 3000 personer och detta visades även för 3 miljoner via stream. Två av modellerna från Norge ch Sverige blev uttagna som VIP presenters där de blev en del av finalen i samarbete med LA models. En sångare på 15 år från Norge fick ett samarbete med KK productions och ska ge ut en singel under nästa år. En skådespelare på 30 år från Sverige fick ett stipendie från New York Film Academy på 85000 Norska kronor och flyttar till New York i Maj. Utöver detta får du möjlighet till att nätverka med massor av framgångsrika personer inom Showbizvärlden i Los Angeles. Är du redo för WCOPA och dom möjligheterna vi kan ge dig? Wcopa samarbetar med flera låtskrivare, producenter, NYFA, New york conservatory, dance complex, Debbie Allen dance company, LA model, Elite model,Cirque de soleil m.m. Andrea Jäderlund som var med som sångare i Svenska landslaget 2018 och kom hem med två medaljer och många nya producentkontakter kommer att hjälpa till med uttagningen till Svenska landslaget. Låter detta som någonting för dig? Skicka in din ansökan med ditt CV och berätta lite om dig själv och vad du har gjort tidigare till jaderlundandrea@gmail.com. Skicka gärna med material om du har. Dom aktuella blir kontaktade och inbjudna till en audition.
För mer information kolla in WCOPAS Hemsida: wcopa.com IG: wcopascandinavia FB: wcopascandinavia
Äntligen dags igen!
Vår fantastiska sensual instruktör Linda bjuder in till en härlig work shop!
Var med och lär dig en lapdance koreografi med strip-tease och annat spännande!
Workshopen "santas little helper" är en timme lång och kommer glädja både dig och din partner!
Klädsel: Skjorta, kjol, snygga underkläder, stay-ups, strumpebandshållare, högklackade skor (valfritt) och en tomteluva. Dubbla trosor! (ni kommer ta av den ena under koreografin).
Vi vill framför allt att du har kläder du känner dig snygg och bekväm i!
16 december 11.00-12.00 i sal 3
200 kr/ person för DQ elever som tar en kurs under samma period.
250 kr/ person för övriga
Boka här
Den 3/12 har vi ännu en fantastiskt härlig workshop här på Studio Dancing Queen.
18.30-19.45 Gangsta pole exotic (classic)
sal 2 (endast 16 platser, all levels)
250 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
300 kr per person för övriga
Alla betalningar sker på plats med kort eller kontant.
Alla anmälningar är bindande.
· We start our lesson with classic exotic flow warm up
· Next we learn dance combo (1-2 minutes) predominantly without tricks on the pole, just dance, spins, floor work.
· In the end of the lesson we devote our time for work with acrobatic typical tricks in the exotic pole.
Please wear; t-shirt/top with closed/protected shoulders and knee pads. And preferably dance high heels.
Polina Kiseleva or 'Polina Palolem' as she is also called has been dancing pole dance for 6 years.
She is the owner of the pole dance studio Palolem. She is also the creator of pole dance theater in her city.
She won several pole dance championships in Russia:
· 1th place in the IPSF National championship in 2015
· 3th place in the IPSF National championship in 2016
· 3th place in the «Exotic champ» in 2016
· 1th place in the category «pole sport duet pro» in the RFAPA federation in 2017
Du som ska tävla, ta chansen att maximera dina möjligheter till mer poäng.
Läs mer här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Du kommer få, utöver flera olika poledance/polefitness klasser även testa några av följande klasser: PoleChoreography, StreetPole, PoleDanz samt vår unika chair klass, hoops, silks, acro, styrka och stretch.
Obs! Det kommer vara ett urval av dessa klasser då vi inte hinner med alla på 2 dagar.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Boka här
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
______________________________________________
BOKNING
Vill du boka in dig eller ha mer några frågor kontakta bokning@studiodq.com
Anmälan är bindande, för mer info läs försäljningsvillkoren i kassan.
Obs!
Vi tar ut en administrativ avgift på 200 kr på alla bokningar. Detta innebär att om du tex blir sjuk och lämnar in ett läkarintyg, inte får tillbaka de 200 kr, utan de dras av på den summa du betalt.
Är ditt företag eller din studio intresserade av att hjälpa oss göra SM 2019 till det bästa någonsin? Som sponsor får ni allt ifrån bord i anslutning till tävlingssalen och fribiljetter till tävlingen, till exponering på SPFBs hemsida och i våra sociala kanaler samt under själva SM. Sponsorer kan även bli omnämnda på scenen under tävlingsdagen och er logga kommer att synas i programmet och i lokalen.
Det finns flera olika alternativ till hur ni kan sponsra mästerskapet och vårt arbete. Till exempel så har vi tre olika sponsorpaket för företag och tre för studios. Ni kanske vill bidra med produkter till goodiebags som delas ut under tävlingsdagen?
För mer information hör av er till oss på info@svenskpole.se så kommer vi överens om ett upplägg som passar er!
Vi har sytt ihop SM sponsor paket och 2 camps som förbereder dig inflör tävlingen.
Läs mer här!
Längst kvar vinner!
Iron X SM är en rolig tävling för att skapa intresse och respekt för hur stark man behöver vara för att träna pole.
2013, 2014 och 2015 har vi varit på Allt för Hälsan i Stockholm.
2018 kör vi igen. 1 December 16.00 kör vi på stora scenen under Fitnessfestivalen
Läs mer här
Han gästar oss 12 och 13 januari, man kan även boka privates med honom om man inte har möjlighet/vill gå på work shopsen.
Mer info här!
Sveriges första Winter Camp i Pole!
NYBÖRJARE/BEGINNERS
Under 2 dagar får du träna pole dance (samt några av de andra klasserna som DQ erbjuder) med DQs fantastiska instruktörer i våra fräscha lokaler i centrala Stockholm.
Snacks och lunch ingår.
Så boka in dig på vår galet roliga helg;
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag & Söndag 10.00-16.00
Totalt: 10 timmar träning
Tonvikten av all träning ligger på poledance/pole fitness och campen vänder sig till dig som inte har tränat pole innan.
Kom och upptäck varför pole är så galet roligt!
ENDAST 1 595 KR
INTERMEDIATE
Under 2 halvdagar utmanas du av DQs fantastiska instruktörer i poledance/polefitness. Vi kommer även hinna testa ett litet urval av DQs övriga sortiment.
Datum: 19-20 januari 2019
Lördag 10.00-13.00
Söndag 11.00-14.00
Totalt: 6 timmar träning
ENDAST 1 495 KR
Läs mer här!
KidsPole!
Efter mycket förfrågan kommer här en klass i Pole/Cirkus för barn mellan 7-10 år. Denna kurs är för barn utan tidigare erfarenhet av Pole och passar för barn som älskar att klättra, hänga och leka.
Lektionen består av uppvärmning, grundteknik i snurrar och klättring, akrobatik och även lite trix på stången. Den hålls av en utbildad Pole instruktör. Mer info här.
Prova på lektion hålls tisdag 16 oktober 16.15-17.15, för att boka in ditt barn klicka på BOKA HÄR, välj gratis prova på v42 och anmäl er!
Vi har platser kvar på alla workshops så bums in och boka in er! Bokar ni WS för 1000 kr så får ni GRATIS biljett till tävlingen. www.Battleofthepole.com
Domarna öppnar tävlingen med ett galet pole nummer. Sedan är det 18 fantastiska tävlande att njuta av. I domarpausen uppträder både Gabriel Fontana och Ester Fox, efter vinnarna är utsedda är det 'efter party' i samma lokaler.
Publikt genrep 17.00-19.00
(även den under 18 år får komma då). Dörrarna öppnar 16.00.
Tävling 21.00-ca 23.30
(18 års gräns då man kan köpa alkohol). Dörrarna öppnar 20.00.
Efterfest ca 23.30-?
Here you will find all the info about the work shops and to book your spot you click on the below button BOKA HÄR. Remember that the booking is conclusive!
What's new for this year is that not only are we offering work shops with the judges, you can also take work shops with some of the competitors!
More information: http://www.battleofthepole.com/
LÖRDAG,
studion öppen 9.00-17.30
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-17.00 work shops i sal 2
09.00-17.00 gratis OP i sal 1 och 3 för alla.
SÖNDAG,
studion öppen 9.00-19.00
9.00-17.00 instruktörskurs, steg i 1 sal 4
9.30-18.30 work shops i sal 2
09.00-19.00 gratis OP i sal 1 för alla.
15.30-19.00 gratis OP i sal 3 för alla.
Välkomna!
Du som bokar valfria workshops under helgen (gäller endast domarnas work shops) för över 1000 kr får en gratis biljett till battle of the pole tävlingen på kvällen den 6 oktober.
Har du redan köpt biljett? Inga problem, kontakta oss så återbetalar vi den.
In och boka!
Prova på klasserna hittar du schema till här!
Öppna träningstider vecka 42 är;
Måndag 15 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 1, 2
20.00-21.00 sal 4
Tisdag 16 Oktober - studion öppen 18.00-21.30
18.00-21.00 sal 4
18.00-19.30 sal 2, 3
Onsdag 17 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 1, 3
17.00-21.00 sal 2
18.30-19.30 sal 4
20.00-21.00 sal 1, 3
Torsdag 18 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-18.15 sal 3, 4
17.00-21.00 sal 1
20.00-21.00 sal 4
Fredag 19 Oktober - studion öppen 17.00-21.30
17.00-19.00 sal 1, 2, 3
Söndag 21 Oktober - studion öppen 14.00-17.00
14.00-17.00 sal 1, 2, 3 och 4
Burlesk Camp - Basic Burlesk
Studio Dancing Queen Sthlm
10 - 11 nov
- Miss Diamond
- Miss Mouse
Välkommen till Burlesk Camp Nivå Basic med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond assisterad av Miss Mouse. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern.
Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag. Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta.
Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung och inga förkunskaper krävs.
Basic Burlesk - NIVÅ 1
Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Efter detta camp har du behörighet att fortsätta till Nivå 2 - Intermidiate Burlesk eller SOLO Burlesk.
Innehåll:
Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla. Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier.
Nivå:
Nybörjare, inga förkunskaper krävs.
Pris + Anmälan:
En helhelg i burlesk: 2.395 kr
Anmälan: http://www.studiodq.com/se/boka/camps/weekend-burlesk-camp-40563219
Outfit:
Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota.
Du behöver också redan dag 1 ha med dig ett par stockings, höfthållare, kjol, extra BH samt tassels.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Läs mer här
20 oktober
12.00-13.30, sal 3 (endast 16 platser)
14.00-15.30, sal 3 (endast 16 platser)
400 kr per person för elever som tar kurs hos DQ samtidigt
450 kr per person för övriga
Boka här
Originally from Moscow, Russia, Katerina Troitskaya started her ascent into the arts world with ballroom dance at age 9. By the time she reached her late teen years she had discovered hip hop - an art form that would significantly change her life. Not long after, at age 20, her love for the dancehall genre was sparked. It's safe to say she hasn't looked back since.
Over the past five years the 25-year-old has garnered a huge social media following, including more than 120,000 followers on Instagram and thousands more on YouTube. Along with her team of choreographers 'Dancehall Funk', she's been able to share her passion and rhythmic moves in collaborations with artists such as Shaggy, as well as other big names in the African continent (Davido, Yemi Alade).
More recently Ms Troitskaya has shared her gifts with dance enthusiasts from around the world through intensive workshops and classes in dancehall and her favourite genre Afrobeats. She's showcased her talents everywhere from big cities like London, Amsterdam, Paris, Los Angeles to the small island of Bermuda - and worked with internationally renowned brands like Urban Decay Cosmetics and Pepsi, to name a few.
Läs mer här
Inte bara kommer det vara work shops med de 4 domarna;
Dimitry Politov
Josh Taylor
Vane Lunatica
Anastasia Akentyeva
Även några av de tävlande kommer hålla work shops!
Pink Puma
Tatiana Cheba
Elise Lander
Suvi Anttalainen
Det börjar på 260 kr/pp HEL GALET billigt, så ta chansen och boka in dig på 2-3 st!
Minst.
=)
Du hittar schema och all info här
Kolla in på www.battleofthepole.com för att hitta hela listan.
Vi har även lagt in fler work shops, så passa på att boka in dig. Platserna flyger som smör i solsken ;)
Du glömmer väl inte att köpa din biljett för att se tävlingen? Vi har bara 400 biljetter till försäljnin
Intermediate Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 2 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 aug - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
Läs mer här
Basic Burlesk
Miss Diamond NIVÅ 1 - 16 veckor (uppehåll v42)
(22 sept - 12 dec)
Välkommen till Basic Burlesk med en av Sveriges främsta burleskstjärnor, Miss Diamond. Burlesk är en gammal scenkonst som hade sin storhetstid på 1930-1950 talet innan biograferna tog över och fick en nytändning i New York i slutet på 1990-talet. I Sverige har burlesken ”funnits” sedan i början på 2000-talet och har nu utvecklats från att bara utövas på hemliga undergroundklubbar till de stora folkliga scenerna som Hamburger Börs, Berns Salonger, Nalen och Södra Teatern. Burlesken i sig har sina rötter i Vaudeville-scenen på 1860-talet och har alltid kännetecknats en stor dos humor och satir, något vi fortfarande ser idag.
Detta parallellt med det som idag kallas för ”glamour-burlesk” med Dita von Tease i spetsen och som inriktar sig mer på det tjusiga och eleganta. Burlesk är en dansstil med det handlar också till lika stor del, eller kanske till ännu större del, om den egna självkänslan och att lära sig att uppskatta sin kropp och våga visa upp den. Något som ofta beskrivs som oerhört befriande och en enorm kick. Kursen riktar sig till både gammal som ung. Basic Burlesk - NIVÅ 1 Basic Burlesk riktar sig till alla, vare sig du vill stå på scen och göra en karriär eller om du enbart vill dansa för privat bruk. Innehåll: Burleskhistoria, kroppsuppfattning, självkänsla.
Vi går igenom burleskens ”grundmoves” och lär oss ta av handskar, vi jobbar med boa och hur man tar av sig en BH. Vi går också igenom vad ”shimmy shake” är, hur man tar av sig ett par stockings samt att vi lär oss att tassla (snurra på tofsar på brösten). Under kursen lär vi oss också tre gemensam koreografier. Nivå: Nybörjare, inga förkunskaper krävs. Outfit: Klä dig i mjuka kläder som du känner dig bekväm och snygg i, dock ej mjukbyxor, det är totalt förbjudet. Gärna tights eller nätstrumpbyxor som framhäver your lovely legs. Är du bekväm att dansa i klackar så ta med det, annars barfota. Under första terminen kommer vi även att jobba med hur man tar av ett par stockings så stockings och höfthållare behöver medtagas och ett par tassels behöver införskaffas.
Studio DQ står för lån av boa samt handskar om du inte vill använda dina egna.
Pris och anmälan:
16 v kostar 2.995 kr (avbetalning möjligt)
Anmälan sker på www.studiodq.com
https://www.facebook.com/MissDiamondSweden/
Läs mer här
Söndag 9 september är all op inställd och studion är stängd.
Tisdag 11 september
extra op i sal 4 17-18.30
ingen op i sal 4 20.00-21.00
Pole 1b flyttar till torsdagen då Petra är bortrest.
Danne kommer köra bootyn så välkomna!
Torsdag 13 september
ingen op i sal 4 17.15-18.30
Mvh
Studio DQ
Dimitri Politov (tidigare vinnare av Battle)
Vane Lunatica och Josh Taylor.
Du kan läsa allt om deras work shops här!
Så snabba dig in och boka, det finns bara 16 platser på varje ws!
Connect your body to the stories that move you in this novel contemporary pole workshop created by Anna Grundstrom.
Harness your own, personal artistry and articulate your truth through movement with a stepbystep method that incorporates intention, rhythm, texture, and light improvisation to the kinetic phrase.
This is your story, your voice, your narrative, and we will unlock that expression of self with experiments in contemporary choreography and musicality.
No tricks are taught, but fledgling enthusiasts and elite pro polers looking to expand their movement vocabulary, or contemporary dancers seeking a new canvas to play on will equally benefit from the skills and
techniques taught in this workshop.
Storytelling (Contemporary Pole Workshop)
Sunday 2nd of September 2018
15.00-16.30, room 2
375 sek Studio DQ students
425 sek all others
16 spots, 90 min
Book your spot here
Läs mer här
Tider:
14.00-15.30, Sal 3 (16 platser)
16.00-17.30, Sal 3 (16 platser)
Priser:
400kr för elever på Studio DQ.
450kr för övriga.
(DQ-elever mailar receptionen för en rabattkod vid bokning).
Bokning sker via vår hemsida.
90-minute workshop include:
30- minute – dynamic warm-up
20-minute – learn elements which include exotic pole combo
40- minute - learn exotic pole combo focused on music
This workshop includes new elements such as amplitude spins and tricks, dynamic transitions, floor work. The Exotic Pole Dance moves are more focused on music, interpretation of the song and creative choreography.
BALANCE WORKSHOP
Balance Workshop and basic acrobatics is appropriate for everyone!
In this 90-minute workshop we will learn preliminary exercise, transfer of weight for the handstand variations, handstand on shoulders, elbow stands. We will do a lot of exercises which helps to get into handstand with a pole and without pole.
All those things will help you knowing that you can work safely and progress.
Läs mer här
Vi ger dig utbildning och del i ett härligt gäng!
Maila din ansökan till petra@studiodq.com
Vi har några pass som behöver täckas i höst och söker personer som vill jobba mot träning.
Du jobbar några timmar i veckan och för detta får du träna hos oss.
Låter det intressant? Tveka inte att höra av dig till bokning@studiodq.com
Nästa vecka börjar nya kurser! Har du redan bokat dina klasser?
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Vi kör vår årliga Battle of the pole tävling i stockholm med internationella dommare, work shops och PARTY!
Du kan ansöka och tävla! Läs mer här. Ansökan är öppen till 27 augusti.
Som DQ elev har du så klart billigare biljettpris, vi släpper biljetterna 1 augusti.
Så boka in 6 oktober i kalendern!
ÄNTLIGEN är det dags igen våra populära Camps!
Under två dagar gör vi det vi tycker är allra roligast, TRÄNA! Så nu laddar vi för att gå utanför vår comfort zone och kanske kan vi sätta det där trixet du kämpat med. Du vill inte missa detta!
Vi har olika camps så välj vilket du vill gå på. Tonvikten ligger på Pole (på pole-campen) och silks (på silks campet) men ni kommer även få testa ett urval av våra andra klasser så som Pole, Chair, Hoop, Silk, Burlesk, Twerk, Sensual Pole, Acro, Booty, flex/strech samt flera roliga överraskningar.
NYBÖRJAR POLE CAMP v. 33, 18-19 Augusti
Endast: 1 595 kr
(bokar du innan 1 augusti kostar det bara 1 299 kr)
Nu är det dags för nästa omgång gratis prova på klasser!
Vi har 26 gratis prova på klasser ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken prova på klass du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs klassen är gratis om du går, men om du inte går får du betala 150 kr.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera klasser så måste du göra en bokning per klass, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning kolla igenom så du valt rätt dag och tid, iom att alla bokningar är bindande.
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
Vårt fantastiska schema med 35 klasser är ute för bokning i agendo, vi ser fram emot att träffa dig i höst!
HUR MAN BOKAR IN SIG?
1. Klicka på rutan där det står BOKA KLASS.
2. Välj vilken kurs du vill gå, läs noga igenom då vi har bindande anmälan. Dvs även om du inte går kursen så måste du betala den.
3. Fyll i dina uppgifter. Vill du gå flera kurser samtidigt så måste du göra en bokning per kurs, bokningsystemet har inte en kundkorg.
4. OBS! Innan du 'skickar iväg' din beställning fyll i eventuella rabattkoder. Alla koder hittar du under priser här på siten.
5. Alla bekräftelsemail innehåller fakturan till kursen (ligger i en länk längst ner).
Du hittar schemat här!
Hör av dig om du har några frågor studio@studiodq.com
Syns i höst!
SENASTE
KOMMENTARER
ARKIV
ETIKETTER
pole 4 heidicokerworkshop showgirl heels #ballet alexander pozdnyakov kingston happy easter pole addict ema ester fox front split inno alla vita learn smipole håll er friska pause global body weight training göteborgs konstmuseum diplo glada tatiana cheba var försiktig näring mot front split vätska lampa nina reed nicole pearson grip msnbc dansa mer explore wellness pole kläder yoga sling sexy by sweden nederdel aliette fakturor the colbert report #boxning gå2betalaför1 buzzador double pole #rabatt hotell life nocco pwo mallakhamba #danslärare warm lucie b fotboll #highheels emil wallin grrrip veckoslut santeri koivisto stunt grip påsk camp aimee hilton koffein träna i höst jasmine kara floor work påskkärringarärviallihopa phillip askew & lydia walker studie katarina ros tjekiska mästerskapen njut hemma stolpe les rebels byxor mandy maerevoet noccopersika ögonfransförlängning #spain saara ervasti bridge henrikka roo krysta rodriguez poledanceinstructor chair acrobatics healthy kick starter fruktstund zumba nobelfesten stretching sisuradio pole 2 soo wincci humlegården tracey batenburg konsert pop up shop sensual chair queens figurehead valentineworkshop burn xmas pansar vristskydd found pole dictionary riviera fall camp bar #judgeoftheyear #judgeoftheyear2022 #lifetimeachie bollnäsess2015 nominerade lets deal borttappat family regnbågar 4edecember fitnessgala zagreb sergey spirin klättring mästerskap yvonne nguyen personlig tränare wild man vitamin well pole 3b lovepole edgy burlesk x-stage mark bukhantsov studio dq poledance #studiodancingqueen #studiodq #bästa studion #dancing #openpole #polefitness #studiodq pole tävling poledance i stockholm studiodq pole fitness dancing studio pole, dance, studio dq, träning, studio, schema, s dans studio prova på dans op schema polefitness, poledance, prova på, schema, studio d dq studio bästa eleverna bästa studion pole stockh petra elever #open training instruktörer sm work shop luntmakargatan kurs fitness #pole pole stockholm bad kitty, polewear, studio dancing queen, new mer #open pole workshop #workshop hoops akrobatik uppträdande dq östermalm styrka crosspole #dance aerial arts flex chairdance bästa eleverna adore pole competition ipsf #aerial london booty skeppargatan träna i stockholm dancehall & twerk poledance stockholm egenträning gratis prova på open training, training, pole dance, studio dancin #burlesk weekend camp aerial silk stockholm umbrella chair stockholm dancing training ibrahim tunc #chair beginner pole strength nordic grand prix pole video inspiration family and friends stolpe instruktörsbildning påsk poledanceinstruktör intensivkurs möhippa #dancing söndag sommaröppet dancingqueen pole sports high heel pole hälsomässan aerial conditioning pole studio kom och testa workshops grepp blogg pole art polefitnessinstruktör pole instruktör pole dance grepp #training stretch-onsdag #provapå kursstart iron x shop high heels pink puma träna aerial silk i stockholm #poledancesweden styrketräning möhippa stockholm pole dancing polesports sm michelle stanek polestrength luntmakargatan 36 poledance studio steven retchless privata bokningar svenska poledance förbundet nyhet friends & family #poledanceinspiration spdf.se jobba #dansinstruktör ny termin reception vårschema pole 2 pole #polefitness family&friends la sexa competition pole studio dq, dancing queen, poledance, julmys på stu cirkus battle of the pole weekend åland sensual pole polesm vår #instructor boka svensexor #hippa bollywood abs & ass film god jul i love pole rafaela montanaro pole i stockholm fitnessguru ipsc pole dance, pole dance stockholm, stockholm pole d usa oona kivela floor pole and aerial #flexible dansa stockholm #poledancemagic open nya kurser nybörjarkurs polemen #femininevibe hälsa #ipsf danmark inställt #aerialsling make you all move stretcha workout pole competition #booty fredag svensexa poledance performances kitten #polecamp anastasia skukhtorova julmys grip pole glad påsk openpole svensexa dq domare linda utbildning ryssland anna grundstrom united kingdom dancestudio hälsa & fitness sun sturebadet acro stockholm anna grundström fitnessfestivalen stockholm pole dancer #sensualpole danskurser sponsor nytt pole dancer höst ny studio sport paracro #twerk halloween studentrabatt flexbility tidning aerial flexibility raw stänger arial hoop copenhagen pole competition nyhetsbrev anna-maija nyman pole sm 2018 #trial copenhagen vane lunatica poleclothes b.a.b.y receptionister tack inspirationshelg pole fitness stockholm annica englund you tube spagat miss pole dance finland yogobe #dancehall zenia sauni rosas warsawa #swedishpolemafia kayo pole dancing adventures jenyne butterfly superfys singapore #sweden aerials hoops highheel christmas pole convention pop-up simon rudgård killar team spirit new york dan rosen #waacking flexibillitetsträning ändrad op tid polina volchek #getfit pole crash mat talanger burlesque stockholm guinness world record julija leitane split acrobatics emma fryklöf blåmärken free trial class santaslittlehelper nyår, nyårslöften, löften, mål naprapat nya tag liquid grip talents we <3 dq acrodans pole move box mind body zaida keem martinez lyoness varmt pole sm 2023 biljetter helg #poledanceforever polefitnes talang lionesses filmer bikini practice, pole dancing, open pole, training, motiv barndans östermalm ekofitness nocco artists poledanceläger polestarfitness 2012 finest musik frisör chair instruktör guldhjärtat vinter tjeckiska pole dance mästerskapet lap dance byter golv pop up träna lyra #spinny quest bar, protein, studio dq, recept, studio danc #sunpole russian exotic fireman gina russia hardcore heels naprapat i stockholm #worldchampion gratis op wpsc ipc insamling natalia tatarintseva ukraina streetpole pole & aerial sm 2023 stockholm dance classes testa på dans eugeny greshilov glamout autumn öppettider polestar strong svt presentkort #barreatdq spinnyheels påldans ringkonst spin teri bacheloretteparty pride friends pole tricks burlesk elevshow #tagoftheday erbjudanden julkalender 2016 ny bruce julöppet frida ukraine diskodans circus träna pole dance värmeljus davide zongoli sponsring npf vinterkurs mål danceinstructor läger tasty vecislavs ruza alla är vi olika asia hairbynielsen poledancing adventures training, dance classes, barre, twerk, chair dance fit for fight ta igen missade pass pacific pole championships visit sweden european pole sport championship glossybox hustlers sommarkort mina mortezaie & nadia sharif rebecca pole dance studio crystal belcher #unitedbypole ballerina sarah scott norway glädje louise johanhagen poleacrobatics vårkänslor hyra lokal charlie sky polen lycka dansträning neuro förbundet pole dance handskar aimee lawson kroppsviktsträning #polepicoftheday oktober #competition polesm2017 upa anastasia akentyeva teamdq aerial silks, silks, beginner classes, weekend wor easter celina ryden love high heels stockholm dans anna valfsson #balletstrength backbend köpenhamn ellen nico modestine poleranking lokal dansens dag summer kazuya & masayo japan team sdq #receptionist firm grip wheel pose oslo spdf julklappar rösta #miamiclubheels vertical svettigt rabattkod stephanie magdans kyra johannesen maría luz escalante midsommar pole kisses julschema grupp event tävla poledancer dynamisk stretch handstående camilla olga trifinova daisy beauty proteinbars lioness #exercise #hardcoreheels pole sm 2017 althea austin pink card pole sm 2019 olympiska spelen massage feminine vibe burlesk kurs hanka venselaar sommarkänslor disco aerobics greta pontarelli foto sinner & saints alessa fortune svenska pole förbundet twitter christmasworkshop davide lacagnina 10 dans suleyman bektas fryshuset pole dance convention 2012 love grip bruises & sweat derick pierson aerial sm 2023 burlesk camp träna i vinter ny instruktör enchanted #lapdance barebells protein #worldchampionship gävle julia snopova celinas naglar lorna jane mina mortezaie minna forssberg sweden rebecca eriksson fotografering moa holgersson dry hands svenska pole och aerial förbundet sundsvall globen gratis klasser ngpp barebells hanna knihtilä judge #ipsf #internationalpolesportfederation #polesport lina elvmyren sensual aerial hoop stockholm studio dq, showcase, poledance, östermalm, dans, u love dance hair by nielsen norge receptionist #handstands #julmys daniela näppi charlee wagner best workout energi workshop sunday poledanz poleinspiration statisk stretch pole clothing hösttermin spinning pole team dq tricks strenght sol hötorget fusion for pole fitness filippa roligt kärlek göteborg härligt aurelian sports anna öppet sommar pole dancer stockholm stripaerobics aerial training marlo fisken prova på vecka weekend winter camp sassy street vm alessandra marchetti afho chairpole hot pants #sexa pole choreography pole dance cup #danceinstructor aerialist trick louise jönhage #jul yoga naglar webb shop australien gym träning instagram pole dance workshop event nyheter poledancing valentine #poleinspiration café opera 2013 ida warg gemenskap facebook alessandra marchetti italien uppträdanden rabatt alex shchukin pole dance tävling träningskläder laurence hilsum alla hjärtans dag pole dance i stockholm studio dq, dancing queen, poledance, kläder testa poledance live stream balance aerial sling zurich international pole champhionships sommarschema jobba & träna marie world pole sport & fitness championship burlesque sanna larsson lapdance #halloween #dancing #openpole #polefitness #studi jenny inställda pass, öppet op, op, studion är öppen träna själv #luntmakargatan36 jul termin sunday stockholm pole dance träna i sommar family and friends, performance, goals, training, hippa cross pole dansskola instructors press möhippa svensexa stockholm polecamp camps #träning pole tävling rosa twerk svensexa poledance sm open training #aerial silk summercamp dansglädje hoop luftakrobatik #polesport summer camp ny kursstart pink klasser extra practice, training, open pole, studio dq, wo schemaändringar höstschema pole camp pole sm #dancingqueen sommarkurs träna aerial hoop i stockholm silk #dans #flexibility show poledance tävling bendy kate burlesk showcase #aerial hoop möhippor allt för hälsan studio öppen träning open training svenska mästerskapen world pole sport championships pole stretch #poleinstruktörs gratis dancehall egen träning body & pole träning stockholm #fitness daniel häggkvist dansa aerial flex camp flexibilitetsträning prova på chair stretch uppvisning pole dance stockholm aerial hoops kom och träna #instruktör bootylicious dans stockholm instruktörskurs tv prova på pole aerial silks family & friends pole sport silks pole strength #stockholm kurser schemaändring aerial fitness stockholm open träning #studiodq #poledance #chair #forfun #dancehall #bu acro polesport #poledance poledance i stockholm, studio dq är öppen, fredag flexibilitet elev erbjudande prova på poledance stockholm träna studiodancingqueen #openpole flexibility dancing queen studio träning dance dansstudio stockholm aerial silk aerial dansstudio aerial hoop battle of the pole pole dance competition stockholm open pole chair polefitness dance studio stockholm bästa studion dq studio dancing queen pole dance studio dancing queen exercise free fly malin knee cross release födelsedagsfirande dqbingo power yoga for aeralists 'world champion stretch & flex' "dancehall halv duva nadia shariff sida black card pps aerial performance tournament 2012 paula mamma polestudio stockholm blixtar bröllop natalia guseva glassdrops dq lounge kirill kalutskih vale lunatica julkalender harlem shakedown candles charleston laura soikkeli modern dans #slavaruza lena ph aerial sm 2024 poleblogg sylvia louis masayo and kazuya poledance.nu x dry sports grip rarrdesign förberedelser karina frimodt varannan vecka kiropraktor #santaslittlehelper #dancing #openpole #polefitness #studiodq #studio träna hos oss code of points chris measday jamilla deville polekläder protein arnold schwarzenegger strega sin bon stretcha hamstring olgatrifonova wall street journal guilia piolanti hampus marcusson choreography rarr europe jorge aksept fitnessgalan holidays ledig helg sheila kelly nyårsöppet #gosweden bilder paris sommarkrysset us national pole championships fab coach jump rope sm 2022 gilla pole dance kläder dieselverkstaden #jobba #tricks fantastiska masayo okamoto & kazuya naka pole & aerial sm 2022 uppdaterade priser kyle deschamps fint väder elena gibson internationella pole sports förbundet träning i stockholm jakob öqvist dansa i stockholm energidryck kate johnstone coca-cola trixie maj terminsavsklutning tv4 stretcha rätt clara henry suvi anttalainen söker ny hyresgäst art girl next door sal 4 vecka teddy bonbon alan carr winner rött söndagsträning mr pole fitness uk champion aerialpole sverige pole smoothie pool party elena kuznetsova moa beth williams spanska mästerskapen fredagsfys mat johanna m rekord aerial hoop instruktörskurs holidays, open pole, training, goals, motivation, reiko makino old school heels exotic pole kurser.se united pole artists iphone
Hanna Nygårds » ÄNdrad Op VECKA 11: ”Vart anmäler man sig till "prova-på"?”
Cathrin Björklund » PROVA PÅ VECKA 11: ”Jag är intresserad av att prova på pole sensual heels ”
Cathrin Björklund » PROVA PÅ VECKA 11: ”Intresserad av sensual heels pole”
Tindra Pellas » Vi söker event instruktörer: ”Hej hej Petra! Jag heter Tindra och är en 22 årig tjej från Stockholm. Jag har ..”
Meilei Hung » Vi söker dig som vill uppträda: ”Hi Petra, yes I would like to join the dance. I believe it will be a lot of fun...”